Tulekul ajaloopäev Kotzebue 260

Maikuus  möödus 260 aastat Jõhvi kihelkonnas elanud ühe kuulsama inimese, näitekirjaniku ja dramaturgil August von Kotzebue sünnist  Ta oli Tallinnas regulaarse teatritegevuse ja saksa teatri rajaja, kirjutas Friedenthali mõisas näidendeid. Tänu Kotzebuele toimus teatritegemine ka Kiiklas. Mõisa koduteatris esmalavastati Kotzebue näidend “Eremiit”. Ta oli ka Eestis tuntud maadeavastaja Otto von Kotzebue, maalikunstniku Alexander von   Kotzebue, rännumehe Moritz von Kotzebue, kes osales koos Adam Johann von Krusensterni juhtimisel ümbermaailmareisi, diplomaadi ja publitsisti Wilhelm von Kotzebue ning kindralmajor Paul von Kotzebue  isa.

Jõhvi muuseumi selts ja Viru instituut plaanisid tähistada sünnipäevakuul konverentsiga, kuid paraku koroona sai takistuseks. Nüüd korraldame selle väiksemas formaadis teisipäeval, 29. juunil ajaloopäevana, kus ettekanded toimuvad Jõhvi riigimajas ning seejärel väljasõit Sinivoorele. Päeva viib läbi ajaloolane Vallo Reimaa, kes on väga põhjalikult uurinud Kotzebue lugu.

Soovitame tutvuda

https://et.wikipedia.org/wiki/August_von_Kotzebue

http://entsyklopeedia.ee/artikkel/kotzebue_august_friedrich_ferdinand_von1

https://www.ra.ee/tuna/august-von-kotzebue-kirjanduslik-parand-ja-kultuurilised-kontekstid/

http://kultuur.elu.ee/ke524_Kotzebue.htm

https://kultuur.err.ee/634654/tallinnas-kogunevad-taas-august-von-kotzebue-spetsialistid

https://www.postimees.ee/2052294/tallinnas-avati-august-von-kotzebue-malestustahvel

https://pohjarannik.postimees.ee/7186093/ajalugu-august-von-kotzebue-kas-koigi-aegade-kuulsaim-johvi-kihelkonnas-elanud-inimene