Värava talu tamm

Meie pere (aja)loo tammest, mis kasvab siiamaani meie talu õuel juba aastast 1941.a. Alustan lühikese sissejuhatusega “peasüüdlastest”, tänu kellele sai see puu taluõele istutatud.

Värava talu, Saka küla, Järve vald, Lüganuse kihelkond – siia sünnib viimase, neljanda (poiss)lapsena 27.11.1912. a Karl-Archibald Reinberg.  Kõrval tallu, Hanso tallu, sünnib aga 09.01.1921 Endla Rosman.

Siis veel ei teadnud Karl, et sellest väikesest piigast saab aastal 1941 tema naine, abikaasa, kahe lapse ema. Sünnitati saunas ja Karl oli sellest teadlik ja uudishimutses sealsamas sauna ümber. Ajad läksid, noored kiindusid teineteisesse, leidsid teineteist ning otsustasid leivad ühte kappi panna. Enne seda veel Karl-Archibald koos oma vanema vennaga eestistasid oma nimed 01.01.1935.a. ja nii sai sellest hetkest täiesti uus nimi, Kaarel Kivisto. Aastal 1941, 01.mail toimus ilmalik laulatus ja 01.juunil samal aastal kiriklik laulatus.

Kuna elama tuldi Värava tallu, siis vastne abielupaar istutas talu õuele, maja ette väikese tamme. See puu olevat olnud nii umbes 5aastane ja seega alla meetrise pikkusega. Kahjuks ei saanud noored kaua koos elada, sest 1941.a. algas Eestis Saksa okupatsioon ja Kaarlil tuli minna saksa sõjaväkke. Värava tallu kolis ühte tuppa saksa ohvitser, kellele käis igapäevaselt teateid toomas tentsik(nii kutsus Endla selle ohvitseri käskjalga). Kuna Värava talus olid otseloomulikult kariloomad, siis ühel sügispäeval olid lambad karja minnes kaasa haaranud selle tamme sealt õue pealt. Õnneks oli pealtnägija(id) ja tammeke saadi lammaste käest kätte. Olevat olnud pisut räsitud, kuid siiski istutati samasse kohta tagasi.

Samal päeval olevat asjast kuulnud seesama saksa ohvitser, kes andis oma tentsikule käsu, minna metsa ja tuua sealt materjali ja teha puukese ümber aed, et loomad enam puukest räsida ei saaks. Nii läkski tentsik käsu peale metsa ja olevat toonud sealt hunniku lepamaterjali, millest meisterdas aia. Endla ikka pidevalt kiitis mõlemat, et puuke päästetud sai, sest oma abikaasa oli sõjaväes sel ajal.

Nüüdseks on see puuke kasvanud väga suureks ja ilusaks, ning kaunistab meile pärandatud talu õue juba 83 aastat.

Lisaks on tamme tabanud aastaid tagasi ka välgunool, kuid puuke pidas vastu ja kasvab mühinal edasi suuremaks. Loodetavasti päästis see tamm maja hullemast põlengust.

Kirjapandu on nende enda sõnade järgi, kuna mõlemad elasid kõrge eani, Kaarel aastani 2002 ja Endla 2014.

Margus Kivisto (Kaareli ja Endla lapselaps)
Värava talu, Saka küla Toila vald