Üks kits läks üle vee…, Kivi, paber, käärid…, Vanamees, vanamees 66…, Entel-tentel…
ehk Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv ja Viru Instituut koguvad Virumaa liisusalme

Vanavanemate päeva eel kuulutavad Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv ja Viru Instituut välja Virumaa liisusalmide kogumise, millest oodatakse osa võtma kõiki – vanaemadest-vanaisadest lasteaialaste ja nende vanemateni.

Liisklugemisi ehk liisusalme ehk mängualgusesalme on kasutatud mängudes püüdja, lugeja või mängu alustaja väljaselgitamiseks.
Neid võib lugeda ka niisama, iseenda lõbustamiseks või mängudele rütmi andes. Selliselt levivad lõbusad salmikesed ühelt lastepõlvkonnalt teisele, siiski muutuvad salmid ja nende harrastamine aegade jooksul.

Vanemarhivaar Kadri Tamme sõnul on liisusalme kogutud korduvalt ka varem, alates 1920.–1930. aastatest kuni 2007. aasta koolipärimuse kogumise võistluseni. „Nagu muu folkloor, peegeldavad ka liisklugemised maailma, aega ja kultuuri, milles nad eksisteerivad. Nüüdse küsitlusega püütaksegi täpsemat ülevaadet saada Virumaa salmitraditsioonist ja selle muutumisest.“

Liisusalme saab saata nii veebivormi täites, meilitsi kui ka paberposti teel. Vastuseid oodatakse hiljemalt 15. novembriks, parimatele on ka auhinnad. Kaastööd arhiveeritakse ning vastaja nõusolekul avaldatakse Viru Instituudi kodulehel ja Eesti Rahvaluule Arhiivi andmebaasides.

Veebivorm vastamiseks asub: https://forms.gle/ditT4a1vFBLBVD77A
Vastuseid võib saata ka e-postiga (kratt@folklore.ee) ning postiga:
Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42, 51003
Tartu, märksõna „liisusalmid“. Küsitluskava saab alla laadida
aadressilt: http://www.folklore.ee/era/kysitlus/Viruliisud_2020.pdf

Projekti toetab Virumaa pärimuskultuuri programm.
Lähem info:
Marge Lepik, marge@viruinstituut.ee, tel  505 4319;
Kadri Tamm, kadri.tamm@folklore.ee, tel 737 7730.