Virumaa kultuuriloo töölehtede konkursi tulemused on selgunud

Neljapäeval, 18. veebruaril tehakse Rakvere Rohuaia Lasteaias kokkuvõtteid Virumaa kultuuriloo töölehtede konkursist ja tänatakse tööde autoreid.

Viru Instituut korraldas selle koostööd TLÜ Rakvere Kolledžiga.

Ülevirumaalisele konkursile laekus ligi poolsada töölehte 70 autorilt, neist 13  grupitöödena.

Oma kodukoha kui rahvakultuuri tundmaõppimiseks koostati koolidele ja lasteaedadele nii eesti- kui venekeelseid töölehti.

Hindajad leidsid, et tööd on väga eriilmelised ja erineva mahuga.  Kõikidest saadi midagi Virumaa kultuuriloo töövihiku jaoks – alates nimetusest, joonistest ja rääkimata ülesannetest. Mitmed töölehed on väga nutikalt seotud rahvakultuuriga rahvariiete tutvustamiseks, sisuliselt huvitavamalt olid sidunud oma kihelkonna rahvakultuuriga õpetajad Heli Lauk ja Ester Piht.

Kõige enam laekus töid oma kodukoha tundmaõppimiseks Tapa õpetajatelt. Tööülesannete mitmekülgsusega torkas silma teiste seast eriti Vinni Lasteaia Tõruke õpetajate ühistöö. Keskkonnaameti spetsialistid Krista Kingumets ja Liina Niinemägi koostasid Lahemaa-ainelised töölehed Virumaa kultuuriloo töövihikule.

Ida-Virust pärit töödes oli enam Jõhvi ja Ida-Viruga seotud isikute tutvustamist. Kohtla-Järve Ahtme Kooli ja Tammiku Kooli õpetajad kaasasid töölehtede koostamisse ka õpilasi.

Abiks olid konkursil õppejõud Lehte Tuuling, lasteaedade juhid Tea Välk ja Kadri Vahula ning ajakirjanik, folklorist Inna Grünfeldt tööde hindamisel. Oma soovitusi töölehtede sisu osas andsid Eesti Rahvaluule Arhiivist Risto Järv, Mall Hiiemäe, õppejõud, kirjanik Reeli Reinaus ja õpetaja Harry Laiv.  Infot edastas ja tunnustusüritust aitas ette valmistada Merle Maimjärv-Mirka.

Suur tänu kõikidele osalejatele ja konkursi õnnestumisele kaasa-aitajatele.

Virumaa kultuurilugu tutvustavad töölehed pannakse kõikidele tutvumiseks Viru Instituudi kodulehele www.viruinstituut.ee märtsikuu jooksul. Korraldajad loodavad, et töölehed leiavad kasutamist Virumaa haridusasutustes oma kultuuriloo tutvustamisel.

Töölehtede koostamine jätkub ka 2016.aastal täiendavate teemade osas. Ootame ka edaspidi kaastöid, et rikastada õppevara Virumaa kultuuriloo õpetamiseks ja õppimiseks.

Info marge@viruinstituut.ee.

Töölehtede koostamist aitas Viru Instituudil rahaliselt toetada Rahvakultuuri Keskuse Virumaa pärimuskultuuriprogramm.

 

Esitatud tööd:

Jelena Lostsina – Kaunitar Inger

Irina Piksar – Tapa raudteejaam, Ellen Niiduga Midrimaal, Pille-Riin

Natalja Roditsenko – Retk Valgejõel

Julia Smirnova – Ida-Viru ajaloolised objektid

 Irina Gritsinenko – Jõhvi monumendid, Jõhvi sõpruslinnad

Tereza Filippova  ja Natalja Šubina – Ida-Virumaaga seotud kuulsad isikud Paul Keres ja Heljo Mänd.

Tatjana Saranova – Sümbolid

Jelena Dobrotina ja Tatjana Kuznetsova – Eesti lastekirjanduse tegelased

Kairi Kroon –  Juhan Kroon ja Kodulinn Tapa

Laine Lepp – Sõnasalat

Heli Lauk – Rahvariided ja nende juurde kuuluvad esemed.

Ester Piht – Lääne-Virumaa ja rahvariided.

Jaana Kangro ja Inge Pikkoja  – Meie kodu Uhtna.

Sirje Orro ja Margit Kurim – Väike-Maarja ehitised, Väike-Maarja valla vapp ja lipp.

Illa Õun – Tapa valla Vahakulmu loodusobjekt – Valgejõe

Vinni Lasteaed Tõruke õpetajad  Virge Haidak, Kerli Hahndorf, Annika Mäekivi, Tiiu Kivi, Külliki Heinsaar, Stelle Šnaider, Heli Arge, Kristi Lichtfeldt Minu kodu – Vinni vald

Krista Kingumets  Mõistatades Lahemaad, Lahemaaa metsade puud

Liina Niinemägi – Lahemaa ristsõna

 

Tudengite rühm (Jaanika Ojala, Egle Letlane, Tiia Pikker, Ingrid Kütismaa, Reili Roos, Geidi Piirsoo, Astrid Pipenberg)   – Virumaal on vahva.

Tudengite rühm (Sirli Lind, Annika Eliste, Jana Luuker, Eve Kaupmees, Leili Simson, Sirje Uusmaa, Raily Kokk) –  Õppekäik Karepa randa.

Tudengite rühm (Kaidi Marts, Helen Saarnits, Jane Reilik, Kai Müürsepp, Marve Torstenberg, Piret Kostina ja Tiia Raudver) – Tunne oma kodukohta – Rakvere linn (fotoorienteerumine).

Tudengite rühm (Marianne Allingu, Aira Kalmre,  Marina Majorov, Galina Raamat, Karin Kuusik, Elisabeth Läänemets, Eleri Tamar) – Porkuni paemuuseum.

Tudengite rühm (Kristiina Pastak, Aili Lillepuu, Kersti Lillemets, Kristina Smirnov,  Marika Norma, Marika Odar) – Tunne oma kodukohta – Rakvere tammikTunne oma kodukohta –  Rakvere linnus ja tarvas.

Tudengite rühm (Andra Uukivi, Karine Jair, Ivi Lepik,Maiu Paumverk, Kristi Tarassov, Kadi Tommula, Mariana Väärtnõu) – Rakvere tammik.

 Ürituse fotogalerii

 

Marge Lepik

projektijuht

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar