Suur tänu vastuste eest.
Augustikuu viktoriini küsimustele saatsid head vastused Eneli Birnbaum, Reet Markin, Marju Arold, Kalmer ja Heli Allikalt.
Seekord saavad Kalmer ja Heli Allikalt auhinnaks Ingrid Rüütli koostatud trükise koos plaadiga “Virumaa laule ja lugusid“.
Palju õnne!
Edu kõigile.
- Millal sai Virumaa esimese vapi? Millal ja kuidas muudeti Virumaa vappi? Kes võivad kasutada peale maavalitsuste ümberkorraldamist maakonna vappi?
Vastus: 1928.a, uuendati 1937, muudeti 1996, 2014 ja 2017. 1937.a muudeti tornkiivri ja mõõkade kuju. 1996.a maakondade vappidel tornikiiver erineva värviga. 2018.a alates peale maavalitsuste likvideerimist maakonna vapi kasutamist võivad korraldada vastava maakonna kohaliku omavalitsuse üksused ühiselt (edaspidi kohalikud omavalitsused), eelkõige kohalike omavalitsusüksuste liidu või muu ühiselt asutatud juriidilise isiku kaudu.
- Mis kala on kujutatud Narva linna vapil?
Vastus: tuura kala
- Milliste omavalitsuste vappidel on kujutatud
Vastus:
Pankrannikut …Toila; Kuldset murakat….Alutaguse; Sookailu õisi … Lüganuse
Rahvuskultuuripärandi elemente: Viru-Nigula, Lüganuse, Narva-Jõesuu, Kadrina
- Milline kihelkonda Virumaal nimetati veel 18.sajandi alguses Peetri kihekonnaks?
Vastus: Vaivara
- Kuidas nimetati Taani hindamisraamatus Haljala küla?
Vastus: Halelae
- Millised on luuletuse“ Viru vanne“ algus ja lõppsõnad/ rida? Kes on kirjutanud luuletuse„Viru vanne“? Kes on muusikasse pannud Viru vande?
Vastus: Ellen Niit. Sõnad: algus Üks poiss tuli Rakvere linna, lõpp: iga päev Viru vanne on uus. Lisaks ka Hando Runnel „Ruja-Viru vanne“ ja Veljo Tormis. Segakoorile
- Nimetage pildil olevate raudteejaamade asukohad? Millised neist veel tegutsevad jaamadena?
Vastus: Nr 1 Kadrina, nr 2 Narva, nr 3 Jõhvi ja nr 4 Rakke, jaamana(piirikontroll) töötab Narva.
- Kellele, millal ja kus on püstitatud see mäelestuskivi krooniga? Miks on see mälestuskivi just seal?
Vastus: Kaarli Kreutzwaldi kroonikivi.
Kroon ja mälestuskivi avati 27. oktoobril 1984. Algne kroon oli pronksist, aga see varastati 4. aprillil 1996. Uus kroon tehti betoonist ja avati 17.10.2003. Rahvapärimuse järgi armastas Kreutzwald siin karjaskäimise ajal istuda. Tekkis mõtte sellise huvitava fakti jäädvustamiseks. Kuna mälestustahvel tundus liiga tavalise lahendusena, siis pöörduti skulptor Renaldo Veeberi poole. Skulptor pakkus välja idee pronksist valmistatud kroonist – “karjapoiss on kuningas”.
Kreutzwaldi isa sai Kaarli mõisas aidameheks ja ema pereemandaks. Siin õppis Friedrich lugema, kuulis mõisa toapoisilt Kalevipoja lugusid ja käis koos temaga Kalevipoja paiku vaatamas. pere. Allikas: Eesti monumentide e-kataloog.
- Kuidas nimetatakse rahvakalendris augustikuud? Milliseid pühi ja kuidas tähistati Põhja-Eestis augustis?
Vastus: AUGUST – lõikusekuu, põimukuu, rukkikuu, leivakuu, pärtlikuu, mädakuu (halvasti paranevate haavade järgi). Tähtpäevad: lauritsapäev, rukkimaarjapäev, pärtlipäev. Augustiks oli hein tehtud, algas viljalõikus. Hakati tarust mett võtma ja lambaid niitma, seeni ja pähkleid korjama.
Lauritsapäev (10.aug) oli Põhja-Eestis kiikumisaja lõpupäev. Rukkimarjapäev (15.aug)
Pärtlipäev ( 24.aug) sügise algus, lõikus- ja külvipüha, 18. sajandil rukkiema, külviema ehk rohuema päev. Ida-Eestis oli pärtlipäevaga seotud kindel loodusnähtus – pärtliraju. Ilmaennustamine on olnud üldse oluline, sest selle päeva järgi sai ennustada kogu sügise ilmu. Pärtlipäevast algasid Eestis hallad.
- Mida tähendavad järgmised sõnad Virumaalt (nimeta ka kihelkond):
Vastus: Petukla- peiel …pöial-pöidla Vaivara; Nindat… nõnda, et Iisaku, Jõhvi, Viru-Nigula
Nägar…tuhar, krobeline Viru- Jaagupi, Simuna, putukas Lüganuse, Kadrina; Hirsi …lattaed Lüganuse