Tänud toreda päeva eest Kose kandis

Eesti Looduskaitse Seltsi Alutaguse osakonna kutsel  sai instituut tutvuda juuni alguses Kose kandi kultuuri- ja loodusvaatamisväärsustega.  Samas oli  see käik  nagu ka  jätkuks  senisele August ja Otto Kotzebue tegevuse tutvustamisele  Vallo Reimaa abil Jõhvi  Muuseumi Seltsiga koostöös.

Nüüd nägime Kotzebue suguvõsaga seotud kohti Kosel , Ravilas ja Kose-Uuemõisas. Pirita jõe kallastel olevad mõisad olid midagi erinevat Virumaa omadest, samas nende omanikud Kotzebue, Manfeufeli, Roseni või Uexkülliga seotud nii Virumaa kui Kose kihelkonnaga.  Täiendasime teadmisi Kuivajõe kõrtsihoone juures Kose-Uuemõisa sõjana tuntud talurahvasõjast, mis oli üks suuremaid talupoegade relvastatud vastuhakkusid 1805. aastal.

Huvitav oli Kose kirikus  Mare Palgi rajatud muuseum, mis võiks olla heaks eeskujuks ka Virumaa kirikute muuseumidele. Kirikuaias oli 1898. aastal valminud kabel Ravila mõisniku Paul von Kotzebue kingitusena Kose kirikule. Kirikuaeda on maetud kuulus meresõitja-maadeuurija Otto von Kotzebue.

Meeldivaks vahelduseks olid Saula siniallikaid, mis arheoloogiamälestisena kaitse all ja mida loetakse kaunimateks siniallikateks Eestis.

Retkele lisasid  omapära Vallo Reimaa mälestuslood oma lapsepõlvest Kose kandis.

See retk andis innustust korraldada ka edaspidi oma koostööpartneritega  väljasõite, et siduda kultuuriloo ja looduse teemad ka väljaspool Virumaad.

Tänud koostööpartnerile toreda ja õpetliku päeva eest.

Fotod Enn Laansalu