Sisukas muuseumipäev Tapal
Väikemuuseumite esindajad ning koduloohuvilised kohtusid Viru Instituudi eestvõttel Tapal, et tutvuda sealse muuseumi tegemistega ning saada ülevaade kultuuripärandiga seonduvast Tapa vallas.
Omavalitsuste ühinemise järel on sattunud tähelepanu alla ka valdades tegutsevad niinimetatud väikemuuseumid või mälutoad.
Tapa vallas väärtustatakse kultuuripärandi hoidmist, kinnitas kultuurispetsialist Indrek Jurtšenko, käsil on ühinenud valla mälestiste kaardistamine. Vallamuuseumid on viidud ühtse juhtimise alla. Osalejad said teada, et vallavalitsus toetab nii nõu kui rahaga valla kodulooliste raamatute üllitamist. Vallavalitsus abistab nii kirjastamisel kui koostajate tasustamisel ning projektidest raha küsimisel.
Kodukoha lugude jäädvustamist Saksi raamatukogus tutvustas raamatukoguhoidja Sirje Võsa, kes ise kirjutab agaralt üles inimeste lugusid ja esitab mäluasutustele. Hiljuti valmis raamat kunstnik-õpetaja Lui Lättist koostöös kunstniku tütarde ja Moe külaseltsiga.
Tapa gümnaasiumi õpetaja Elle Kivisoo, kes juhendab õpilaste pärandikultuuri ja folklooriringi, andis ülevaate pärandivaderite huvitavatest tegevustest pärandkultuuri objektide korrastamisel ning koostööst vanemate inimestega. Uudne on ka gümnaasiumi suund koolimuuseuminurga ja digifotode arhiivi loomisel.
Georg Särekanno tutvustas Jäneda muuseumi lugu ja väikemuuseumide tähtsust kohalikele.
Päevale andis lisaväärtust ka Raplamaalt Sillaotsa talumuuseumi ja vallaraamatukogu esindajate tegevuste esitlus.
Päeva lõpul külastati veel Männiku Johannatalu mälestuskivi NKVD poolt hukatud metsavendadele ja pererahvale. Pikemalt ajakirjas “Kultuur ja Elu” 1/2017 ja http://www.monument.ee/tapa-linn-ja-vald/imastu-manniku-johanirahva-talus-hukkunud
Viru Instituut jätkab koostööd väikemuuseumidega, toetades koolituste, nõu ja kontaktidega.
Lisaks artikkel Virumaa Teatajas