Aitäh vastuste eest. 

Viktoriini  „Virumaa ja virulastest“ Iisaku kandi kohta Anne Nurgamaa poolt koostatud küsimustele laekus küll varasemast vähem vastuseid, kuid õiged ja head vastused esitasid Reet Markin, Ilor Teeväli, Aime Kinnep ja Arne Timm.

 Auhinna saab seekord Reet Markin.

 Oktoobris ootavad lahendamist Vaivara Sinimägede muuseumi  koostatud küsimused Vaivara kandi kohta.

 Hääd nuputamist.

_____________________________

Viktoriini “Virumaast ja virulastest”

septembrikuu vastused

1. Juba 1920ndate aastate alguses tekis idee luua Alutaguse piirkonda Eesti esimene rahvuspark. Kes oli selle idee autor? Millal rajati Alutaguse rahvuspark? Mille kaitseks ja tutvustamiseks on see rahvuspark loodud?

Vastus: Alutaguse rahvusparki üritas luua Eesti botaanik ja looduskaitsja Gustav Vilbaste juba 1920. aastail. Rahvuspark loodi 2018.aastal Ida-Eesti paikade soo-, metsa ja rannikumaastike ning pärandkultuuri kaitseks ja tutvustamiseks. Moodustati 11 kaitseala baasil. Nii tekkis terviklik ja süsteemne loodus- ja pärandkultuuri kompleks.
_____________________________
2. Legendi järgi on Räätsma järv seotud Kalevipoja surmaga. Kuidas?

Vastus: Legend järgi on Räätsma järv tekkinud Kalevipoja mõrsja pisaratest.
_____________________________
3. See asustatud punkt kuulus 18. sajandil provintsilinna õigustes St. Peterburi kubermangule. Tänapäeval on see küla Alutaguse vallas. Millisest külast on jutt?

Vastus: 1719.a.kuulus tsaar Peeter I korraldusel Sankt Peterburi kubermangu Narva provints, kuhu kuulusid Narva linn koos Jaanilinnaga, Vasknarva ning Tartu maakond. Tänapäeval on see asustatud punkt Alutaguse valla Vasknarva küla.
____________________________
4. Kultuuritegelane Jaan Jung räägib oma raamatus Ägima mõisast. Kus see asus?

Vastus: 14.saj. on teated Atsalama mõisa kohta, mida hiljem mainitud ei ole.17.saj rajati lähedusse Hagemäe mõis, mis hiljem liideti Pagari mõisaga. Asus Jõhvi kihelkonnas, endises Mäetaguse vallas.
_____________________________
5. Kuidas on/oli Alutaguse vallaga seotud järgmised isikud? Kes nad olid?
a) Karl Julius Richard Happich
Vastus: Sündis 1863 Pootsiku mõisas Iisaku khk, seal on ka mälestuskivi. Oli baltisaksa loomaarsti teadlane, bakterioloog ja hügieenik.
____________________________
b) Jaan Depman
Vastus: Eesti matemaatik, töötas pärast Tartu Õpetajate Seminari lõpetamist õpetajana Toilas ja Iisaku khk. Porskovo ministeeriumikoolis.
____________________________
c) Andreas Rosen
Vastus: Baltisaksa päritolu dekabrist, elas politsei valve all 1839-55 Väike-Soldina mõisas. Teda on mainitud ka Mäetaguse mõisa esindajana.
____________________________
d) Osvald Schmiedeberg
Vastus: Saksa farmakoloog, õppis ja töötas Tartu Ülikoolis, seost Alutaguse vallaga ei leidnud kusagilt.
____________________________
e) Helend (Helmut) Peep
Vastus: Sündis 1910 Vaiklas Iisaku vallas. 1931 lõpetas Jõhvi ühisgümnaasiumi. Oli eesti laulja, näitleja, joonistas karikatuure ja sarze teatri ja filmiinimestest. Alustas teatri ja muusikaga Iisaku Laulu- ja Mänguseltsis, kirjutas koduuurimustöid Iisaku kultuuri- ja hariduselust.
____________________________
f) Mart Vilt
Vastus: Sündis Illuka vallas, eesti kergejõustiklane ja sporditegelane. Töötanud treenerina Jõhvis ja spordimetoodikuna Kohtla-järvel.
____________________________
g) Hans Hindpere
Vastus: Sündinud Jõhvis, lõpetanud Jõhvi Eesti Keskkooli. Eesti helilooja. Jõhvi kontserdimajas temanimeline saal tiibklaveriga, Iisaku muuseumis väljapanek tema loomingust ja tegevusest. Iisakus oli suvekodu.
_____________________________