Virumaa väikemuuseumid tõdesid õppepäeval – Rakke kandi kultuuripärand elab
Viru Instituudi korraldusel toimus augustis Virumaa väikemuuseumide esindajate ja koduloohuviliste järjekordne õppekäik. seekord Rakkesse ja selle ümbrusse.
Millega siis Rakke kant üllatas?
Kuigi paljud teadsid selle kandiga seotud tuntud isikuid, siis kohapeal kauaegse Rakke haridusseltsi liikme Aime Kinnepi juhatusel on saanud mitmete kohtade ja isikute lood tublisti täiendust.
Lisaks kirjamees Friderich Faelhmannile, helilooja Ferdinand Mühlhausenile, kirjanikele Oskar Lutsule ja Hugo Raudlepale, teadlastele Heirich Riikojale ja Karl Ernst von Baerile saime kuulda veel teistestki Rakkega seotud Eesti tuntud inimestest. Ka oma aja Baltimaade suurima lubjatehase rajaja Karl Kadaka mälestust hoitakse ja püütakse säilitada mitmeid lubjatööstuse ajalooga seotud ehitisi.
Rakke bussipeatuses vaatasime üle ka lubjakuningale paigaldatud nimelise mälestuspingi.
Selts on märgistanud mälestuspaigad vastavate kirjeldustega. Õppepäeval osalejate arvates väärib see tänuväärt ettevõtmine mujalgi järeletegemist.
Tore oli kogeda, kuidas ühe väikese kandi haridusselts on uurinud kaua ja põhjalikult oma kultuurilugu ning jäädvustanud selle nii raamatutes kui turismivoldikuis, samuti looduses.
Väike-Maarja muuseum on oma facebookis rubriigis „Ajaloorännak kodukandis“ avaldanud mitme Rakke kandiga seotud tuntud isiku kohta materjale ja andnud infot mälestusmärgi asukoha kohta.
Küllaltki palju on infot ka Väike-Maarja valla kodulehel.
Veendusime, et Rakke kandis leidub teejuhte, kes saaksid muuta retke huvitavamaks.
Soovime haridusseltsile veel jaksu ja koostööd, et nad suudaksid hoida oma taset ja jätkavad oma kodukandi tutvustamist.
Külastasime Rakke lasteaeda Leevike, kus tutvusime Eha Sindoneni juhatusel lasteaialastele loodus- ja kultuuriloo õpetamisega. Eha Sindonen on koostanud kodukohaga seotud Kalevipoja-teemalised töölehed lastele kodupaiga kultuuriloo. Need töölehed on lasteaed esitanud ka Viru instituudi kogumisvõistlusele.
Sooja tunde tekitas tõdemine, et leidub maaomanikke, kes hoolivad kultuuripärandist oma krundil. Kiitust väärib Ao külas R. Faelhmanni sünnikoha korrashoid ja ligipääsu tagamine külastajatele.
Aastai Emumäel kännujuurekunsti harrastav Salla kandi kunstnik Hando Kuntro tutvustas Virumaa kõrgeimal mäel puustruktuuride alleed. Humoorikalt andis ta ülevaate enda ja kunstnik Piret Smagari kätetööna puidust ja kändudest valminud kujudest, mis annavad iga sealse vabaühenduse kohta edasi midagi iseloomulikku.
Külalisi üllatas Salla seltsimaja. Seltsimaja on endisest kauplusest taastatud kogukonna kooskäimise koht, kus hoitakse ja jagatakse väärtuslikke teadmisi küla kultuuripärandist. Tutvusime graafik Lembe Rubeni näitusega „Aleksander ja Rosalie on kodus!“ ning ajalootoa ja raamatukoguga. Rõõm oli tõdeda, et väikese koha seltsimajas toimuvad sedavõrd erinevad üritused – näitustest kuni verivorstifestivalini, mis annavad tunnistust selle paiga elujõust.
Teavet Salla seltsimaja ja seltsi tegemiste kohta leiab facebookist.
Tõdesime, et Rakke kant – see ei ole kaugeltki üksnes lubatehas, Emumägi. Siin on rikas, tutvumist ja tutvustamist väärt kultuurilugu, samuti palju looduse ilu, millest igal aastaajal osa saada.
Õppepäevast osalejaid jäid väga rahule toreda elamusega ja tänavad kasulike ideede jagamise eest Aime Kinnepit, Eha Sindoneni ja Hando Kuntrot.
Viru Instituut on võtnud viiamastel aastatel üheks oma südameasjaks korraldada Virumaa väikemuuseumide esindajatele ja koduloohuvilistele õppekäike erinevatesse Virumaa paikadesse, et tutvuda kohaliku koduloo ja väikemuuseumidega ning jagada omavahel kogemusi kultuurilugu jäädvustamisel ja tutvustamisel. Järgmine taoline toimub juba lähiajal.
Marge Lepik