Aitäh vastuste eest. 

Viktoriini „Meie Virumaa“  novembrikuu küsimustele saatsid head vastused Aime Kinnep, Arne Timm, Ilor Teeväli, Maiu Essi ja Reet Markin. Eriti põhjalikud vastused andis Ilor Teeväli.

Loosi tulemusel saab auhinna selle kuu heade vastuste eest Arne Timm.

Nüüd on veidike viktoriini „Meie Virumaa“ küsimused muutunud, sest abi tuleb MuiSist. Küsimused koostas Pilvi Põldmaa SA Virumaa Muuseumid.

Head lahendamist ja hoidke end.

Viktoriin Meie Virumaa novembrikuu vastused

  1. Kuidas on Ingrid Rüütel seotud Virumaaga? Nimetage suuremad kultuurisündmused, millega on ta olnud seotud Virumaal. Nimetage ka trükiseid, milledes on ta käsitlenud Virumaa rahvakultuuri.

Vastus:  Saksis oli Ingrid Rüütli vanaema kodu (Tätamangu talu),  Narvas sündis Ingridi ema Linda Karin Ruus (Aruküll). Tähtsamad kultuurisündmused: Viru säru, regilaululiikumine „Viru regi”. Viru Instituudi loomise idee algataja. Trükised: Ida-Viru rahvakultuurist, Vana Kannel XII. Vaivara ja Narva , Lahemaa vanad laulud, Virumaa laule ja lugusid, Ühte käivad meie hääled (Väike- Maarja rahvalaulude kogumik)

  1. Mis on jaguaeg? Mis piirkonnas Virumaal seda tuntakse? Mida tehti jaguõhtutel?

Vastus:  Jaguaja (jao-, jägu- ehk jäoaja) nimetust tuntakse kitsal rannikualal Jõhvist Jõelähtmeni. Saareste sõnaraamatus on jaoaega (jaguaega ehk jaguõhtuid) nimetatud hingedeajaks (umbes 1. novembrist mardipäevani kestnud periood).  M. J. Eiseni määratlus (1. novembrist mardipäevani) rahvasuus levinule lähemal kui O. Looritsa oma (jaguõhtud on üheksa neljapäevaõhtut).

Jaguajal oodati hingi koju ja kostitati neid. Õhtuti mõistatati (mindi ka teistesse peredesse), kuid ei tohtinud kedrata.

  1. Nimetage rahvuslikud tähtpäevad novembrikuus. Kuidas neid tähistati?

Vastus:  2.nov. hingedepäev –  süüdati koduaknal ja kalmistul sugulaste haudadel lahkunute mälestuseks küünlad; 10. nov. mardipäev – käidi maskeeritult mardisanti,  Lääne-Eestis  oli tavaks pidada mardipulmasid; 25. nov kadripäev – käidi maskeeritult kadrisanti (eeskätt naiseks riietatult), tehti ka kadrikarnevale; 30. nov. andresepäev –  käidi maskeeritult või tahmaga määritud näoga andresesanti. Tavaks oli kogu öö põletada tuld, ennustati armsamat (arvati unes nägevat).

  1. Milliste kohtadega Virumaal on Anton Hansen Tammsaare olnud seotud? Mida ta tegi neis kohtades?

Vastus:  Anton Hansen Tammsaare õppis Väike-Maarja kihelkonnakoolis aastatel 1892-94 ja 1896-97. Väike-Maarjas sai  tänu õpetaja Jakob Tammele aluse kirjalikule väljendusoskusele. Harjutas viiulimängu ja kirjutas värsse. 1903. aastal sooritas ta Narvas edukalt gümnaasiumieksamid.

1924.a. juunist-septembrini suvitas Tammsaare perega Võsul Metsa tn. Vollmani majas. Võsul valmis tõlge F.Dostojevski romaanist „Kuritöö ja karistus“ . Ta käis Võsu turul, puhus juttu talumeestega ja kogus nii inspiratsiooni loomingu jaoks. Kirjutas artikli „Hiline suvituskiri  Võsult“. 1930-ndatel aastatel  suvitas  perega Narva-Jõesuus,  praeguse koduloomuuseumi majas.

  1. Mille puhul on need fotodel (http://www.monument.ee/, https://sport.delfi.ee/https://www.puhkaeestis.ee ) olevad monumendid/mälestusmärgi  püstitatud? Kus need asuvad?

Vastused:

Foto 1. Siivertsi monument – mälestusmärk Põhjasõjas 19. nov.1700  Narva lahingus langenud Vene sõjameestele, asub Narva-Narva-Jõesuu tee ääres Narva  jõe kaldal Siivertsis, rajati 1900 lahingu 200. aastapäevaks, restaureeriti 1950.a.


Foto 2. President Konstantin Pätsi skulptuur Toila Oru lossipargis. avati 23.02 2020.a.  Skulptor Aivar Simson.


Foto 3  Maletaja Paul Kerese mälestusmärk asub Narvas Peetri platsi lähedal. Avati 07.01 2016.a, Kerese 100. sünniaastapäevaks.  Autorid on Aivar Simson ja Paul Mänd.


Foto 4  Eesti Õpetaja Autähis Haljalas. Avati rahvusvahelisel õpetajate päeval – 05.10 2012 kui austusavaldus  Virumaa vanimale koolile, õpetajatele, kes on töötanud Haljalas alates 1687.a, kui ka pühendus kõikidele Eestimaa õpetajatele, õpetajaametile ja anda väärikas koht neile ühiskonnas. Monumendi püstitamise idee ajendiks oli 322 aastat tagasi Forseliuse seminarist  Haljalasse  koolmeistriks  tulnud Jaak, keda peetakse Virumaa esimeseks õpetajaks.