Aitäh vastuste eest. 

Viktoriini  „Virumaa ja virulastest“ Viru-Nigula  kandi kohta aitasid koostada küsimused Viru-Nigula koduloomuuseum ja kohalikud koduloohuvilised. Vastused olid enamasti õiged ja täpsed, natuke raskusi tekitas küsimus säilinud mõisade kohta.

Väga head vastused esitasid Külli Heinla, Reet Markin, Ilor Teeväli, Aime Kinnep ja Arne Timm.

Huvitava ja väga põhjaliku vastuse esitas Ilor Teeväli, mille eest ka eriauhind.

Loosimise tulemusel saab auhinna Külli Heinla.


Viktoriini „Virumaast ja virulastest“
Viru-Nigula  kandi teemal
novembrikuu vastused

1. Millal ja mille baasil asutati Viru-Nigula kihelkond? Palju oli kihelkonnas mõisasid, sh rüütlimõisasid?  Palju neist on veel alles ja asuvad praeguse Viru-Nigula valla mail?

Vastus: Viru-Nigula kihelkond asutati 1220. aastatel Mahu kihelkonna baasil ja sellele alale, mis oli osa ajaloolisest Virumaast. Viru-Nigula kihelkonnas oli 18 mõisat, neist 10 rüütlimõisat koos kuue kõrvalmõisaga, üks poolmõis ja üks kirikumõis.
Praegu asub neist Viru-Nigula valla territooriumil 13.  Peahooned on veel alles  neljal (Kalvi, Malla, Vasta, Viru-Nigula kirikumõis), teised osaliselt (mõnda neist ehitatakse ümber) või enamasti varemeis.
_____________________________
2. Kuidas olid Viru-Nigula kandiga seotud:
a) Friedrich Gustav Arvelius
F. G Arvelius (1753-1806), pseudonüümid Sembard, Sämi ehk Kunda jõe laulik, oli baltisaksa kirjamees, estofiil. Kasvas üles Viru-Nigula kiriklas, oli koduõpetaja Kalvi mõisas.

b) Gustav Lokotar
Vastus: G. Lokotar, sündinud 1899. a Koila külas, Eesti laskesportlane, Eesti laskespordi kuldaegadel 1930-ndatel tuli ta 12 korral maailmameistriks, püstitas 7 maailmarekordit, aitas võita Eestile maailmakuulsa Argentiina karika (laskespordi ihaldatuim rändauhind). Talle on püstitatud Viru-Nigula spordihoone ette mälestuskivi.

c) Peter von Mannteuffel
Vastus: Kabala ja Pada mõisa omanik. Oma nooruspõlve reisi Lääne-Euroopasse sooritas ta koos O. W. Masinguga, oma koduõpetajaga, kes oli ka Viru-Nigulaga seotud. Teatud allikad väidavad, et ebatavaliste huvide ja eluviiside tõttu nimetatud hull krahv tegi oma lennumasina katsetuse just Pada mõisas.

d) Herbert Salu
Vastus:Sündinud Viru-Jaagupi kihelkonnas, noorus möödus Sämis vanaisa juures, õppis 1919-1925 Sämi, Pikaristi, Varudi ja Kohala algkoolis. Oma nooruspõlve mälestused kajastuvad raamatud “Sembardia”. Hüüti ka Sämi trubaduuriks.

e) F.R.Kreutzwald
Vastus: Kirjaniku lapsepõlv möödus Kaarli mõisas. Abiellus 18. augustil 1833 Marie Elisabeth Saedleriga . Pulmad peeti Vasta mõisas

f) Elju Gunjakova
Vastus: Elju Gunjakova aastani 1975, siis Kubi. Aseri keskkooli Eesti kettaheitja. Eesti naiste kettaheiterekord 65 meetrit (1987) on tema nimel. Veteranide maailmameister 1991, Euroopa meister 1990

g) Erich Erilt
Vastus: Isapoolsed vanavanemad pärinesid Mahu rannast. Hõbeda talu Rahkla külas kuulus Eriltitele. Ta kogus Viru-Nigula koduloolist materjali, kirjutas mitmeid koduloolisi uurimusi küüdtamistest, kolhoosielust jms.

h) John Carl Girard de Soucanton
Vastus: Kunda tsemenditehase rajaja. Talle kuulusid Kunda ja Selja mõis.

i) Tallinna loomaia esimene asukas Illu.
Vastus: Maailmameistriks tulnud Eesti laskekoondis sai Helsingist 1937. aastal peale Argentiina karika kaasa elusa ilvesepoja, Tallinna loomaaia esimese asuka. Eesti laskekoondises oli Viru-Nigula kihelkonnast pärit G. Lokotar.

_____________________________
3. Kes oli laulu „Vändra metsas Pärnumaal“ sõnade autor?
Mis oli selle tuntud laulu esialgse valmi nimi?
Milline oluline raamat sai autoril valmis just Viru-Nigulas?

Vastus: Laulu “Vändra metsas Pärnumaal” sõnade autor on O. W. Masing. Esialgse valmi pealkiri on “Päts”. Viru-Nigulas valmis autoril “ABD ehk Luggemise-Ramat Lastele”
_____________________________
4. Mida tähendavad järgmised Viru-Nigula murdesõnad:
a) Ail(i) – räim
b) Kop(p)elhaak – konks
c) Kribe – krõbe
d) Teng (ting) – kabjahaigus
e) Võrkane – vandesõna
f) Lamm – lomp
g) tõuras – tõbras
h) noukama – lonkama
i) pobimokk – pobiseja, lobiseja
_____________________________
5. Millal andis Vene keiser ukaasi rajada Kundas sadam? Millal avati? Mida veeti selle sadama kaudu sisse ja välja?

Vastus: Vene keiser Aleksander andis loa 1805. aastal rajada sadam. 1812. aastal avati tollipunkt
Sisse veeti soola, heeringat, kivisütt, rauakaupu; välja puitu, vilja, piiritust
_____________________________