Muuga talu tammed

Arvatavasti on praeguses Alutaguse vallas Uhe külas asuv Muuga talu saanud oma nime Muuga mõisa järgi, kust perekonnatraditsioonide järgi
olevat Kreenmannid pärit. Enne Uhele kolimist on Jaan Kreenmanni pere elanud Mäetaguse mõisa all, kust 1845.aastal mindi Illuka mõisa alla ja sealt 1858. aastaks Tärivere mõisa Varesmetsa külla. Uhele asuti elama 1863. aasta paiku algul rendikohale. Pärimuse järgi toodud valgel hobusel kaasa tammeistik, mis uue kodu õue maha istutati. Tänaseks on see tamm hävinud.

1874.aastal ostis Jaani poeg Madis Muuga talu ära ja temast sai talu esimene pärisperemees. Talupidamist jätkasid tema pojad Jaan ja Johannes. Johannes istutas talu piirile sissesõidutee äärde oma tamme. Selle kaheharulise puu ümbermõõt on tänaseks juba 390 sentimeetrit ja kõrgus üle 26 meetri.

Kuna Jaani lastest talupärijaid polnud, sai 1929.aastal uueks peremeheks Johannese poeg Eduard (eestistatuna Muugast), kes istutas oma tütre Ellu sünni puhuks lauda otsa nn Ellu tamme, mille vanuseks on tänaseks juba 90 aastat ja ümbermõõt 241 sentimeetrit.

Praegu elab talus Eduardi tütar Ellu Hein.

Muuga talu õuelt on pasknäärid tõrusid ümbrusesse laiali kandnud. Neist suurim tamm kasvab heinamaa servas ja selle ümbermõõt on juba
171 sentimeetrit.

Ellu tütrepoja. Raimo Raametsa sõnul kasvavat taluhoonete lähedal kasesalus tänapäeval kohati aga juba iga 10 kase kohta üks noor tamm.

Foto: Muuga talu. Sauna otsas paistab Muuga talu vanim tamm. Foto Ingrid Kuligina

Fotod: Raimo Raamets