Kiiklas taaselustati Kotzebue näitemäng

Kui Viru Instituudi rahvas ja koduloohuvilised seekordsele ilmakuulsa saksa näitekirjaniku, prosaisti, publitsisti ja teatrijuhi August Friedrich Ferdinand von Kotzebue (1761-1819) sünniaastapäeva tähistamiseks 14. mail Alutaguse valla Kiikla rahvamajja kogunes, ootas neid ees dramaturg Urmas Lennuki ja rahvamaja juhataja Ruth Linnardi ühisloominguline näitetükk “August ja Julia”. Kohaliku kogukonna poolt lustlikult ja südamega esitatud näitemäng Kotzebue tulekust Kiiklasse muusika ja tantsudega taaselustas aja üle kahe sajandi tagasi.

Meid, Virumaalt kaugemalt tulnuid hämmastas, et väikeses maakohas on nii elujõuline kultuuritegevus näitemängu, tantsude, muusikutega. Taoline näitemäng kohaliku rahva kaasategemisega pakub põnevust ja väljakutset nii osalejatele, on nauditav publikule kui aitab hoida tähelepanu keskmes Kiiklat kui eesti teatriloo loo hälli ja Kotzebue’dki, kel oluline roll Eesti teatriloos.

Ida-Virumaa ajalugu hästi tundva ajaloolase Vallo Reimaa ettekandest said kohaletulnud teada Kotzebuest, naistest, vabamüürlusest ja Kiikla mõisateatrist.

Viru instituudi liikmed Aivar Surva ja Riho Breivel esitasid tänuks kutse ning toreda kultuurielamuse eest muusikalise tervituslaulu ja mängisid pillilugusid.

Seal kandis tutvusime ka Kiikla rahvamaja ja mõisakompleksiga ning Ratva nõiakaevude ehk toruallikatega. Tagasiteel Rakverre andis instituudi liige Kaja Toikka ülevaate kaevandamiste mõjust loodusele Kiiklast Kiviõlini.

Aitäh Kiikla rahvamajale, Ruth Linnardile ja kõigile esinejatele  toreda ning õpetliku päeva eest.

Vaata ka

Kotzebue alustas Eestis teatritegemist Kiikla mõisas Ida-Virumaal | Teater | ERR

https://kiikla.ee/august-ja-julia/.

https://www.facebook.com/ViruInstituut/videos/421450736108541