Seekord avastasime Kadrina koduloolised tänavaretked ja Moe piiritusmuuseum-külastuskeskuse

Viru Instituut on võtnud üheks oma südameasjaks olla sisuliseks koostööpartneriks kodulooga tegelejatele. Sestap viis Viru Instituudi korraldatud kodulooline retk tutvuma Kadrina ja Moe tegemistega.

Kadrinas võttis Neeruti seltsi hing ja eestvedaja Tiiu Uusküla seltskonna sappa ja viis tutvuma ühe Kadrina tänavaga. Igapäevane pilt ühest Kadrina tänavast avanes uue pilgu läbi – mis on olnud, kes elanud, mida teinud… Taolised tänavaretked sobivad nii linnas kui maal kodukoha tutvustamiseks  kogukonna (korrusmajade!) uutele liikmetele ja külalistele, vürsti lisasid põliselanike mälestused.

Moe piiritustehas oli põnev mitme kandi pealt. Kel veel meeles mõne aasta tagune remondieelne Moe piiritustehase muuseum, seda tervitas Moe piiritusmuuseum-külastuskeskus nüüd oma uues uhkes kuues. Pole kahtlustki, et sellest kujuneb piirkonna ja Virumaa omalaadsemaid vaatamisväärsusi.  Giid  Sirje Võsa värvikas ülevaade andis aimu, et piirituse tootmise ajaloo põhjal võib ära rääkida pika jupi Eesti ajaloost. Ent mitte ainult meil pole viinakuradiga tantsitud, vaid sama tants käis ka mujal maailmas. Vähe sellest, piisab ainult naaberriigil keelata alkoholi müük ja saate alles teada, mis siis järgneb… Kes poleks kuulnud-lugenud salapiirituseveost meie rannaaladel, olid alles mõõtmed ja mastaabid. Sellest saime põgusalt teada Tartu ja Tallinna emeriitprofessor Raimo Pullat ja õigusteaduste doktor kriminoloog Risto Pullati raamatu “Viinameri” esitlusel. Raamat on kogukas, kuid äärmiselt põnev lugemine, sisaldab ka ohtralt andmeid ka Soome arhiividest jm.

Juba isadepäeval korratakse Moel sama, lisaks ringkäigule räägib ja näitab pilte zooloog Lennart Lennuk, teemaks „Isad ja pojad looduses”.

Moe raamatukogus arutas Viru Instituudi rahvas ka tuleva aasta õppekäikude plaane.

Sisutihedasse päeva mahtus ka lähedal asuva Moe lennuõnnetuse mälestusmärgi külastus.
Suur tänu sisuka ja õpetliku päeva eest  teile, Neeruti Selts, Moe muuseum-külastuskeskus, Tiiu Uusküla, Anne Raava ja Sirje Võsa.

Rõõmustas, et kohtadel on leitud uusi lahendusi oma kodupaiga ja tegevuste tutvustamiseks.

 Fotode autor on Enn Laansalu