Aitäh vastuste eest. 

Viktoriini  „Virumaa ja virulastest“ Rakke kandi kohta Aime Kinnepi poolt koostatud küsimustele saatsid õiged vastused Reet Markin, Ilor Teeväli, Arne Timm.

Väga põhjalike vastuste eest saab auhinnaks Aime Kinnepi raamatu „Karl Kadak. Karjapoisist lubjakuningaks“  Ilor Teeväli.

Juulis ootavad lahendamist aga Viru Säru 35.aastapäeva puhul küsimused säru kohta ning augustis Viru-Järva piirilt Sirje Võsa koostatud küsimused Tapa kandi kohta.

Hääd nuputamist.

_____________________________

Viktoriini „Virumaa ja virulased“ juunikuu vastused

Rakke1. Kes on fotol?  Milline seos oli tal Rakke ja selle kultuurilooga? Mille poolest saanud tuntuks Eestis ja mujal?

Vastus: Fotol on Karl Kaddak (1859-1940). Ta oli eesti ärimees, ettevõtja, tööstur, põllumees. Pidas poode Simunas ja kihelkonnas, Rakkes elades varustas peale oma poe kaubaga rohkem kui sadat väikekaupmeest. Oma Rahkla mõisas oli piiritusvabrik, Lammasküla mõisas avas tärklisevabriku. Rakke lubjatehase rajaja, oli ehitusmaterjalide  tehase Silikaat omanik.
Kaddak sai laiemalt tuntuks 1910.a. Rakke lubjatehase rajajana, lubjapõletusahi oli Eestis suurim ja Baltimaades oli tehas moodsaim ja suurim. Kaddak jõudis  Eestis 20 rikkaima hulka.
Kaddak toetas Rakke kogudust, Simuna kirikut, Rakke pritsumaja ja rahvamaja ehitust. Ta oli kõigi aegade kõige  madalama haridusega  miljonär Eestis Kaddaka äriliste ettevõtmiste tulemusena, eelkõige lubjatehas, kujunes Rakkest asula, mida teame siiani, kui lubjatootjat.


2. Nimetage  Rakkes sündinud lastekirjanik, tõlkija, kirjanduskriitik ja lasteraamatu “Tähekeste juures” autor.
Vastus: Marta Sillaots (1887-1969) (pseudonüüm; aastani 1923 Marta Adolfine Reichenbach, 1923–36 Gerland, aastast 1936 eestistatult Rannat), (12.05.1887 Rakke – 15.07.1969 Tallinn), kirjanik, kriitik ja tõlkija, Heinrich ja Helmuth Riikoja õde. Jäädava jälje eesti kirjanduse ajalukku on Sillaots jätnud paljude maailmakirjanduse tähtteoste tõlkijana (enam kui 60 raamatut) saksa (T. Mann), prantsuse (H. Barbusse, G. Flaubert, A. France, R. Martin du Gard, G. De Maupassant, R. Rolland), inglise (C. Dickens, J. Galsworthy) ja vene keelest (F. Dostojevski, M. Gorki, L. Tolstoi, I. Turgenev).


3. Nimetage, Friedrich Robert Faehlmanni muistendites  Rakke ümbrusega seotud kohad:
a) kus ja millisest jõest püüdis Kalevipoeg vähki?
Vastus: Ao jõe ääres Sillaotsal, võidelnud raudrüütlitega, püüdis Kalevipoeg pärast vähki
b) küla, kus asuvad Kalevipoja hobuse 13 jalajälge?
Vastus: Mõisamaa külas on 13 hobuse jalajälge, mis asuvad paarikaupa reas, suunaga põhjast lõunasse.
c) millises jões karastas Kalevipoja lell peale Pedja jõe veel  Kalevipoja mõõka?
Vastus: Ao jõe vees.Kokku karastas määka seitses vees.
d) muistendi nimi, milles räägitakse valgest pikast sooheinast (tegelikult valgetupp-villpea, kutsutakse ka jänesekarvadeks), kasvukohtadest Rakke ümbruse soodes
Vastus: “Kalevipoja juuksed”.


4. Nimetage, kes eesti kirjanikest alustas aegumatu lasteraamatu kirjutamist Rakkes 1907. aastal? Nimeta teose pealkiri.

Vastus: Kirjanik Oskar Luts alustas 1907. aastal  Rakkes  “Kevade” kirjutamist.


5. Kelle algatusel on paigutatud enamik kultuuriloolistest mälestuskividest Rakkes ja selle ümbruses? Mis aastatel ta tegutses?

Vastus: Rakke Valla Hariduse Selts, asutatud 1996.a. Selts on 1914.a. asutatud Rakke Rahvaharidusseltsi õigusjärglane.