Aitäh vastuste eest. 

Viktoriini  „Virumaa ja virulastest“ Lüganuse kohta  koostas küsimused koduloohuviline õpetaja Egon Mets.

Aitäh heade vastuste eest, Reet Markin, Külli Heinla,  Ilor Teeväli, Arne Timm ja  Aime Kinnep.

Auhinnaks Purtse Jõe Arenduskeskus MTÜ poolt Virumaa viguriga lugude raamat, mille saab Külli Heinla.


Viktoriin Lüganuse kohta

1)     Lüganuse kihelkonnast Soppe kalmetest leitud 4500-aasta vanune naiseluustik pälvis mõne aasta eest suurt tähelepanu nii teadusringkondades kui avalikkuses. Mille poolest on tuntud nn. Soppe ( ka Sope) naine?

Vastus: Teadaolevalt Euroopa vanim katkuohver (ja üks maailma vanimaid).


2)     Eesti rauaaeg sai alguse Lüganuse kihelkonna alal u. 2500 aastat tagasi. Siinsetest kalmetest pärit meie vanimad teadaolevad raudesemed. Millisest kohast täpsemalt?  Ja kes oli see tuntud Eesti arheoloog, kes need 1925. aastal avastas?

Vastus: Jäbara (Jabara) kalmed. Avastas Marta Schmiedehelm (1896-1981).


3)     Lüganuse Ristija Johannese kirik paistab kõigi Eesti kirikute seas silma ühe ehitusliku eripära poolest. Millise?

Vastus: Eesti ainus praeguseni säilinud ümara torniga kirik (NB! Ka Harju-Risti kirik oli algselt ümara torniga, kuid 17. sajandil varises üks tornipool kokku ja seda ei taastatudki)


4)     Maidla mõis Lüganuse kihelkonnas on andnud nime tuntud Maydellide aadlisuguvõsale. Nimi ise tuleneb sõnast maidel. Kes või mis on maidel? Lüganuse Maydellid panid aluse veel neljale samanimelisele (Maidla) mõisale üle Eesti. Millistes kihelkondades?

Vastus: Maidel ehk rünt on karpkalaliste seltsi kuuluv jõekala. Maidla mõisad on veel Juuru, Hageri, Kullamaa ja Kambja kihelkonnas


5)     Lüganuse-mailt on pärit kaks nimekaimu, kumbki erineva kuulsusega – Pargase hüüdnime all tuntud metsavend Heino Lipp (1910-1949) ning oma aja parimaid kümnevõistlejaid, spordisangar Heino Lipp (1922-2006). Nad polnud pelgalt nimekaimud, vaid ka sugulased. Kuidas nimelt?

Vastus: Nende vanaisad olid vennad