Avastamas Kalevipojaga seotud kohti Ida-Virus

Instituut koos koduloohuvilistega lõpetas jaanipäeva eel poolaasta tegevused retkega Kalevipoja radadel  Ida-Virumaal, et tähistada meie rahvuseepose ilmumise aastapäeva (esimene versioon 1853, lõplik versioon 1862).

Koduloouurija ja looduskaitsja Anne Nurgamaa ja keskkonnaspetsialist Anne-Ly Feršeli juhatusel tutvusime Kalevipojaga seotud Kurtna järvede ja Kuremäega, vaatasime üle ka teele jäänud pärimusega seotud kohad ja Jõuga kääpad. Kui Kuremäel olid osalejad varem käinud, siis Kurtna järved olid paljudele üllatuseks. Nägime ka kaevandamise mõju ümbrusele, nii  järvedele kui metsale.

See retk oli tänu meie giididele mitmekesine – saime teavet Alutaguse rahvuspargi kohta ja Kalevipoja lugudest nii eepose kui kohalike rahvajuttude, kandi ajaloosündmustest kui ka looduse ja tööstuse mõjust loodusele, õppisime tundma uusi taimi (pruunikas pesajuur, vareskold jm), mida enne ei olnud näinud.

Aitäh, Anne-Ly ja Anne sisuka ning elamusterohke päeva eest.

Lisaks võib lugeda Anne Nurgamaa koostatud raamatut „Kalevipoeg Ida-Virumaal“ (2014), tutvuda materjalidega https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/rahvuspargid/alutaguse-rahvuspark

Fotod Aili Saarne.

Päeva läbiviimist toetas Eesti Rahvakultuuri Keskuse meede
„Virumaa pärimuskultuuri toetamine”.