August von Kotzebue panusest Euroopa ja Eesti kultuurilukku peaksime enam teadma

Virumaa koduloohuvilised tutvusid 29. juunil Jõhvis toimunud  ajaloopäeval August von Kotzebue elu ja tegevusega tema 260. sünniaastapäeva puhul. Sellest omal ajal kogu Euroopas tuntud tõelisest superstaarist – näitekirjanikust, kultuuritegelasest aga ka inimesena andis äärmiselt huvitava ülevaate ajaloolane Vallo Reimaa.  Ta tegi kuulsa mehe inimesena osalejatele enam mõistetavaks tänapäeva ja tolle aja võrdluses.

August von Kotzebue (1761-1819) oli 19. sajandil Euroopas enim mängitud ja tõlgitud draamakirjanik, kes kuulus väheste Baltimaadega seotud näitekirjanike hulka.

Ta asutas Tallinnas esimese teatri, rajas mitmes mõisas harrastusteatri, sealhulgas ka Virumaal Jõhvi lähedal Friedenthalis (tänapäeval Sinivoore) oma väikeses maamõisas, korraldas koduteatrit Kiiklas Rosenite mõisas. Juhtis mitmeid kutselisi teatreid Euroopas.

Eesti kirjanduslukku on A. v. Kotzebue läinud eestikeelse teatrikirjanduse varaseima esindajana.

Kahjuks on tänapäeval vähe räägitud ja kirjutatud tema rollist ja elust Virumaal.

Õnneks on August von Kotzebue „taasavastamine“ juba mõnda aega maailmas, eriti aga Eestis ja Saksamaal juba hoogu võtmas. Kotzebue “rehabiliteerimisele” Eestis on kaasa aidanud tollane kultuuriatašee Berliinis Harry Liivrand, kelle eestvedamisel peetakse nüüd kordamööda Eestis ja Saksamaal rahvusvahelisi konverentse „Kotzebue kõnelused”.  2020. a toimusid Berliinis juba IX kõnelused.

Sel aastal mängiti Eestis esmakordselt ta näidendit  „Kuningas Stefan“, mille muusika on kirjutanud muusikageenius Ludwig van Beethoven ise. Selle näidendi, Ungari esimesest kuningast, kirjutas geniaalne näitekirjanik Ungari Pesti kuningliku linnateatri sissepühitsemise pidu-näitemänguks. Ei ole kunagi juhuslik, millise autori näitemänguga uus teater avatakse!

Ajaloolane Vallo Reimaa on põhjalikumalt uurinud ja kavatseb avaldada Kotzebuest ka raamatu. Kuid hulk materjale vajab alles eestlaste poolt avastamist, tõlkimist ja avaldamist.

Samuti vajab ja väärib Kotzebue ja ta tegevus enam tutvustamist nii eestlastele kui virulastele. Ilmselgelt jääb tõdemisest wikippeedias, et “August Friedrich Ferdinand von Kotzebue oli saksa näitekirjanik, prosaist, publitsist, teatrijuht ja Venemaa Keisririigi riigiametnik. Mõnda aega tegutses Kotzebue ka Eestis” selle särava ja kuulsa mehe kirjeldamisel ja meie kaasasegse poolt avastamisel väheks.

Pärast Vallo Reimaa lummavat ettekannet sõideti Sinivoorele, kus asus enam kui kaks sajandit tagasi Friedenthali mõis. Kahjuks ei ole mõisast midagi säilinud, koha saab määratleda vana kaardi alusel.

Kõigile huvilistele aga soovime oma aja tõelise superstaari Euroopa kuulsusega August von Kotzebue head avastamist!

Loe lisaks Vallo Reimaa artiklit https://pohjarannik.postimees.ee/7186093/ajalugu-august-von-kotzebue-kas-koigi-aegade-kuulsaim-johvi-kihelkonnas-elanud-inimene