Aitäh vastuste eest. 

Viktoriini  „Virumaast ja virulastest“  Jõhvi kihelkonna kohta  küsimuste koostamisel oli abiks ajaloolane Vallo Reimaa .

Suur tänu kõigile vapratele, kes veel kevadel mõistatasid ja saatsid oma vastused.

Ka seekord andsid head vastused Külli Heinla,  Reet Markin, Ilor Teeväli, Arne Timm ja  Aime Kinnep.

Suur-suur tänu.

 Auhinnad saavad Arne Timm (täpsete lühivastuste eest) ja Ilor Teeväli (hea õppematerjali eest).

Aprillikuu küsimuste vastused

Jõhvi kihelkond

  1. Millal asutati Jõhvi kihelkond? Millise muinaskihelkonna koosseisu kuulus ta enne seda? Kui palju mõisasid asus kihelkonnas ja palju neist on tänapäeval säilinud?

Vastus: 13. sajandi keskel, kirjalikult märgitud esimest korda 1354. Kuulus Alutaguse koosseisu. Oli 23 mõisat: 18 rüütlimõisast peamõisat koos 2 kõrvalmõisaga, 2 kirikumõisat, 1 poolmõis. Lisandusid 9 karjamõisat.  Säilinud (kasvõi osaliselt) on Illuka, Kiikla, Pagari, Kukruse, Mäetaguse, Ontika, Konju, Edise,Järve ja Kurtna.

…………………………………………………………………………………………………………………

  1.   Kus oli Tuuslari ehk Tuuletarga kodu Kreutzwaldi eepose „Kalevipoeg” andmetel? Selle kohaga seotud sündmustik järgneb Sarvik taadi tütarde (= põrgutütarde) põrgust päästmise loole. Kaks neist annab Kalevipoeg abikaasadeks Alevipojale ning Sulevipojale, kuid kolmanda, kes oli määratud vanatüdrukuks, röövib endale Tuuslar ja viib oma koju. Järgneb Alevipoja ja Sulevipoja päästeoperatsioon, mille käigus Tuuslari kodu ühiselt maha põletatakse. Tuuslari kodu hävitamisele järgnes „seitse aastat rahuaega”, misjärel tulid „vaeno laevad Viro randa” ja algas Kalevipoja surmaga lõppenud sündmusteahel.

Vastus: Alulinnas (Kõige põhjalikumalt on sellest juttu „Alg-Kalevalas”)

………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Kuidas on eesti esimese teatri asutamine Tallinnas (1794.a asutatud saksakeelne asjaarmaste teater) seotud Kiikla mõisaga?

Vastus: Saksa asjaarmastajate teatri Tallinnas asutas August von Kotzebue, kes oli tuttav Kiikla mõisa omaniku F. G. von Roseniga.  Kiiklas tegutses koduteater ja seal esmaetendus ka Kotzebue näidend „Eremiit”.

………………………………………………………………………………………………………………………………..

  1. Kus ja millal toimus Eesti esimene praostkondlik (tänases mõistes pigem maakondlik, regionaalne) laulupidu? Millistest kirikukihelkondadest oli sel peol lauljaid? Palju oli laulupühal lauljaid kokku?  Kes oli laulupeo peamisi eestvedajaid?

Vastus: 2. juulil 1865 toimus Jõhvi Mihkli kirikus Alutaguse praostkonna nelja kihelkonna pidulik laulupüha.119 lauljat  Jõhvi, Lüganuse, Nigula ning Vaivara kihelkonnast.Eestvedajaks  Jõhvi Mihkli kiriku õpetaja ja hilisem Alutaguse praost Friedrich Ferdinand Meyer.

………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. 1932. aasta Jõhvi laulupeol esines avakõnega riigikogu liige, kes oli olnud pikka aega ka Viru maavalitsuse esimees, kes valiti Eesti Asutavasse Kogusse ja seejärel järjestikku nelja riigikogu liikmeks, kes oli riigikogu abiesimees ja riigikogu sekretär ning sõjaminister. Just tema tõlkis 1919. aastal varjunime all U.L. eesti keelde Friedrich Nietzche teose „Antikristus”.

Mis on selle mehe nimi?

Vastus:  Mihkel Juhkam (1884 – 1942)

……………………………………………………………………………………………………………………………..

  1. Jõhvi lähedal olev Kukruse mõis oli Tollide suguvõsa pärusmõis, mille pärimistingimuste juurde kuulus üks ebaharilik kohustus. Milline kohustus see oli?

Kukruse mõisast, kus mõisnik Rober von Toll alustas 1870. aastatel põlevkivi kaevandamist, pärineb ka põlevkivi teaduslik nimetus kukersiit. Millisel eesmärgil kasutas Robert von Toll kaevandatud põlevkivi oma mõisas? Mis asub tänapäeval Kukruse mõisas?

Vastus: Kohustus pärijail jätkata ajalooliste ürikute kogumist. Kuna mõisa võis pärandada vaid meesliinis, siis meessoost pärijate puudumisel tulid kokku suguvõsa väärikamad esindajad ja leidsid uue omaniku loosi teel. Kasutati kütusena mõisa viinaköögis. Praegu on polaarmuuseum , kuna Eduard Toll pühendus polaarekspeditsioonidele.