Viru instituudiga Alutaguse maid avastamas
Viru instituut lõpetas neljapäeval, 14. oktoobril koostöös Eesti Looduskaitse Seltsi Pandivere ja Alutaguse osakonnaga selleaastased loodus- ja kultuuriretked.
Lõpuretk Alutagusele pani osalisi veenduma, et Ida-Virumaa on viimaste aastate pingutuste järel muutunud põnevaks kohaks ka läänevirulase jaoks, kel endal Lahemaa rahvuspark, taastatud mõisakompleksid, Rakvere vallimägi, mitmed matkarajad jm huvitavat pakkuda. Käidud kohtades oli meeldiv kuulda-näha, et vaatamisväärsuste ja peatuspaikades pole unustatud tutvustustele lisada ka kohalikku kodulugu. Väga huvitavad oli Iisaku giidi Anne Nurgamaa lood Kalevipojast, Alutaguse loodusest ja kohalike praegusest elust. Tekkis tahtmine minna ka mõnele matkarajale, kuid tihe päevakava seda kahjuks ei võimaldanud. Ehk mõnel teisel korral.
Kaunist Peipsi äärsest Kauksist on laulegi kirjutatud. Paljud on isegi nooruses käinud Peipsi ääres pioneerilaagris, telkimas või puhkamas. Nostalgialaksu ootajaid tabas aga paras üllatus.
Kunagi üpris hulluna tundunud idee rajada Kauksi randa promenaad on olnud väärt ettevõtmine. Promenaad on väga ilus igal aastaajal, promenaadi laudrada kaitseb samal ajal ka puujuuri tallamise eest. Äsjavalminud Kauksi külastuskeskuse näol on nüüd ka selles rannas olemas koht, kus saab sõiduvahendeid jm matkatarbeid laenutada, keha kinnitada, kokkusaamisi korraldada.
Meil oli võimalus randa nautida õnneks rannahooaja välisel ajal, mil teisi külastajaid ei olnud.
Rannas valitsevat rahu ja vaikust ilmestas üksnes aeglaselt randa loksuv laine.
Tõdesime, et Peipsi rand on muutunud ihaldusväärseks suvilate rajamise piirkonnaks. Tuli nentida sedagi, et jälle on Eestis üks koht juures, kus üks veepiir täis ja kinni ehitatakse. Üha kerkivad majad on asendamas rannaäärset männimetsa, mis kasvanud sealse ranna ja liivaluidete kaitseks. Samas tuleb randa kaitsta, niigi on aastakümneid rikutud liivaluiteid.
Kuid tekkis ka idee ka oma kodukandis rannaäärse matkaraja arendamiseks Luite matkaraja näitel Rannapungerjal.
Retke naelaks kujunes Vasknarva nunnakloostri ja linnuse külastusega.
Ka väikeses Vasknarvas on elu hoo sisse saanud – sealgi on nüüd valmimas oma sadam.
Kodulooliselt rikas Iisaku pakkus seekord vaatamiseks muuseumi õues asuvat välinäitust fotode ja makettidega. Iisaku kaunile loodusele ja Peipsile viskasime pilgu peale sealsest vaatetornist.
Pärastisel muljetevahetamisel selgus, et osalised said uusi mõtteid oma kodukandi looduse, kultuuri ja koduloo ühendamiseks, et matkaradu või muudki väljaspool tubaseid tegemisi arendada.
Suur tänu Anne Nurgamaale, Kauksi külastuskeskusele, Looduskaitse Seltsi Pandivere ja Alutaguse osakonnale kordaläinud retke eest.