Suur tänu vastuste eest.

Maikuu viktoriini küsimustele saatsid väga head ja põhjalikud vastused Eneli Birnbaum, Arne Timm, ja Reet Markin. Edukad olid ka Marju Arold, Kalmer ja Heli Allikalt.

Loosi tulemusel saab Arne Timm  auhinnaks Mall Hiiemäe kogumiku Virumaa kalendripärimusest.  

Palju õnne!

Edu kõigile.

 


Maikuu viktoriini vastused

Maikuu viktoriini vastused

1. Kes olid/on järgmised isikud? Kuidas olid/on seotud Virumaaga?

August Traksmann.

Eesti sõjaväestruktuuri rajaja, kindralmajor, diplomaat ja sõjaajaloolane. Sündis 27. augustil 19893. aastal Põlula mõisa kupja pojana. Vabadussõtta läks ta alamkaptenina. Oli viienda jalaväerügemendi ja hiljem teise pataljoni ülem Viru rindel. Ta oli ka Tapal paiknenud soomusrongide diviisi ülem, teenistuse lõpetas kindralmajorina. Aastatel 1936-1937 oli ta suursaadikuks Moskvas. Ta arreteeriti 14. juunil 1941 nng ta suri 16. juunil 1942. aastal Sverdlovski vangilaagris.

Liina Kaskmann (Kangru Liina, 1873–1944)

Rikkaliku regilaulutraditsiooniga Virumaa laulikutest tuntuim.  Haljala kihelkonnast, mereäärsest Rutja külast.

Ruuben Kesler (Veski Ruuben, 1878–1965) elas Ida-Virumaal Jõhvi kihelkonna Vasavere külas, oli suure talu peremees ja veskipidaja. Ruuben oli mitmekülgne pillimees – valmistas ja mängis erinevaid karjasepille, tundis nooti ja mängis viiulil nii tantsulugusid kui isamaa- ja kirikulaule.

Lui Lätt 81902-1950)

pedagoog ja kunstnik. Sündinud Virumaal Kadrina khk. Saksis Kameruni metsavahi pojana. Õppis Saksi vallakoolis, Rakvere linna II algkoolis, Rakvere Õpetajate Seminaris. Oli Aa algkooli juhataja kt. 1928-1932, Sonda algkooli juhataja 1938-1944. Õpetaja oli ka Saksi koolis.

Virve Orav

koduloolane, sugupuude koostaja, uurinud Vaivara khk., eriti Narva-Jõesuud. Oli Põlevkivimuuseumi kodu-uurimise ringi, Eesti Kodu-uurimise Seltsi ja Eesti Genealoogia seltsi liige. Kirjutanud kodu-uurimuslikke raamatuid.

 

2. Kuidas olid need tuntud isikud seotud Virumaaga?

Vastus:

Ivan Pavlov – vene füsioloog. Veetis koos perega 26 suve Eestis Sillamäe all Türsamäel.

Pjotr Tšaikovski – vene helilooja. Suvitas Sillamäel ja Narva-Jõesuus.

Ivan Šiskin – vene maalikunstnik ja graafik. 1888-1895 suved veetis Narva-Jõesuus ja Udrias.

Ilja Repin – vene maalikunstnik. Puhkas Narva-Jõesuus.

Igor Severjanin – vene luuletaja. 1914-1915.a suvitas ja 1921. -1935.a elas Toilas. 1939-1941 elas Narva-Jõesuus, 1938-39 elas Saarikülas (Vaivara khk).

 

3. Kus asuvad järgmised külad Virumaal?

Vastus:

Pimestiku – küla Ida-Virumaal, Narva-Jõesuu linnas, enne 2017.a. reformi Vaivara vallas.

Lobi – küla Lääne-Virumaal Haljala vallas, enne reformi Vihula vallas.

Jabara – küla Ida-Virumaal Lüganuse vallas. 1977.a. liideti Jabara küla Sope külaga.

 

4. Kuidas sai oma nime Nadalama küla? Millises Virumaa vallas asub see küla?

Vastus: Nadalama küla on Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas, endise Pudivere mõisa aladel. Rahvasuu räägib, et igast talust pidi üks mees kuu jooksul nädal aega mõisas teorendi korras tööl käima. Sellest ka küla nimi – Nädalamaa.

 

5. Kes oli esimene eestlasest suurmõisnik? Kuidas oli ta seotud Virumaaga?

Vastus: Tõnno (Tõnu)  Walk, hiljem  Anton Waldmann. 1862.a ostis ta Jõhvi mõisa Tarakuse poolmõisa, hiljem Türsamäe, Sõtke mõis

 

6. Kuidas nimetatakse Wiedemann sõnaraamatus maikuud?

Vastus:  lehtkuu, lehehakkamise kuu ja nelipühakuu

 

7. Millised pühad on rahvakalendri järgi maikuus?

Vastus: volbripäev (viilipi, vilpusepäev), kevadine nigulapäev, eerikupäev, urbanipäev, räüsäpäev setodel, ristipäevad. Liikuva pühana võivad ka suvisted (nelipühad) langeda maisse.

 

8. Mitu rahvusparki on Eestis, mitu neist asuv Virumaal. Mis aastal on loodud rahvuspargid Virumaal?

Vastus: Kuuest rahvuspargis asub Virumaal kaks, sh loodi Lahemaa 1971 ja Alutaguse 2018.a

 

9. Millises Virumaa vallas peeti alati vallapäeva nigulapäeval? Kes korraldab nüüd peale valdade ühinemist nigulapäeva? Milliseid töid võis/ei tohtinud teha kevadisel nigulapäeval?

Vastus: Viru- Nigulas, nüüd korraldavad üritusi erinevad valla-asutused ja ühendusedViru-Nigulas, ka Aseris.

Nigulapäeval viidi kirikusse küünal et kaitseks põllukultuure külma eest. Külvati nisu, kaera ja kaunvilju, siis pidi hea saak tulema. Hobusel oli sellel päeval puhkepäev, ei tohtinud teha hobusetöid.

 

10. Millal alustati Rakveres õpetajate koolitusega? Nimetage koolid Rakveres, kus toimus õpetajate koolitamine.

Vastus: Õpetajate üheaastased ettevalmistuskursused algasid 1902.a. Pikk tn.40  linnakooli juures.  kus said 14 aasta jooksul õpetajakutse 152 noort .

Seejärel jätkas 23.oktoobrist 1912.a Rakvere Õpetajate Seminar (alguses Tartu tänavas Stroinovski majas, 1915.a juba oma uues majas ( praegune Piiri tn). 1919.a olid Pikal tn Viru Maakonna Reaalgümnaasiumi ruumides, 1920.a Malla mõisas. 1932.a suleti Eestis õpetajate seminare, maju nõudis kaitseministeerium sõjaväe kätte.

  1. aastal taasavatud õpetajate seminar alustas tööd Rakvere I Keskkooli ruumides (Vabaduse 1)  1950. aastal nimetati seminar ümber pedagoogiliseks kooliks.1953. aastal nimetati kool Fr. R. Kreutzwaldi nimeliseks pedagoogiliseks kooliks, mis lõpetas tegevuse 1957.a . 1972-2001.a valmistas Rakvere Pedagoogikakool (Rohuaia 12) ette lasteaia kasvatajaid(õpetajaid), 1999.a asutati samas Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledž. Alates 2002. sügisest kolledži õppetöö ajaloolises hoones Rakvere vanalinnas, Pikk tänav 40.